https://sklep.arkop.pl/warzywnictwo/warzywa-straczkowe/fasola-groch.html

Większa część nawozów uniwersalnie stosowanych w rolnictwie zawiera trzy bazowe składniki pożywne dla roślin: azot, fosfor oraz potas. Co poniektóre nawozy w rolnictwie zawierają również miarodajne mikroelementy, takie jak cynk oraz inne metale, które są wymagane do wzrostu roślin. Nawozy wolno zdobyć na rozmaitej bazie np.

•    komposty oraz inna materia organiczna
•    nieczystości, takie jak osady ściekowe oraz niektóre odpady przemysłowe.

https://sklep.arkop.pl/rolnictwo/kukurydza.html

Istotne jest to, aby dobre nawozy były bogate w kompozycje odżywcze substancje organiczne, co zezwala poprawić jakość gleby oraz stymulować wzrost roślin.
Wykorzystanie drogocennych materiałów nadających się do ponownego użytku jako nawozy ma prawo także nieść i inne korzyści, na przykład jeśli chodzi o wyższą jakość wody, zapobieganie zanieczyszczeniom czy zrównoważone rolnictwo. Warto tutaj zachować w pamięci, że osad ściekowy wykorzystywany w rolnictwie jako nawóz jednak podlega limitom stężeń dla następujących metali: arsen, kadm, miedź, rtęć, nikiel, selen i cynk.

Nawóz w rolnictwie – jak go przemyślanie wykorzystać?
Regularnie analizuj glebę – albowiem taki monitoring jest zazwyczaj najlepszym współczynnikiem wystarczalności składników odżywczych. W głównej mierze również monitoruj pH gleby, kluczową zmienną, która wpływa na dostępność składników pożywnych, na tej podstawie będzie Tobie najłatwiej dobrać dobry nawóz. pH 6,0 jest wystarczające, by większość składników odżywczych była dostępna. Nie zapominaj również, że zawsze masz prawo się po wsparcie zwrócić do speców w sklepach proponujących nawóz – oni mają fachową wiedzę, którą z pewnością z chęcią się podzielą.