nawóz azotowo-fosforowy

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całościowych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak niesprawne techniki wykorzystywania nawozów obniżą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewka. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, ponieważ nieefektywne zastosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz do warzyw   

Nawozy w sadownictwie – efektywność zastosowania

Długoterminową odpowiedzią na należyte wykorzystanie nawozów w sadach jest należyte przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko dopuszczalne – bezsprzecznie biorąc pod uwagę warunki oraz możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony wzdłuż linii drzew bądź też wprowadzany w ramach nawadniania.

Z reguły sadownicy wybierają nawóz na podstawie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się także pod uwagę sprawę kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Niemniej jednak innym aspektem w wielu przypadkach pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów i składników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność może mieć znaczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z niedostatecznych technik wykorzystywania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w takim razie być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym porządnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu czy też jego składników w glebie.