Reflektory samochodowe bez tajemnic, czyli kupujemy lampy tylne i przednie dla idealnego oświetlenia pojazdu

Mówiąc o pełnym oświetleniu zewnętrznym pojazdu, dotyczy to świateł znajdujących się na pełnym obwodzie wozu. Takie oświetlenie zewnętrzne jest potrzebne przez prawo i istnieją bezwzględne przepisy, które muszą być spełnione, żeby jakakolwiek funkcja oświetlenia była dozwolona w ruchu drogowym.

producent oświetlenia dla automotive

Oświetlenie pojazdu – czy wyłącznie funkcja?

reflektory robocze

Oprócz oczywistej roli funkcjonalnej, światła zewnętrzne pojazdu są też uważane za biżuterię auta. Już dawno temu światła ewoluowały od czysto technicznych elementów samochodu do designerskich akcentów.
Jaka jest rola lamp tylnych i przednich w pojeździe poza samym oświetleniem dróg?
* kreują wzrokową identyfikację brandu,
* kreują chwytliwy design,
* przyciągają spojrzenie na drodze.
 

Projektowanie oświetlenia do


Często okazuje się, że synergia formy oraz funkcji w doborze oświetlenia jest tak znacząca, że powstają nawet firmy specjalizujące się w tym temacie – https://oeindustry.com jest znamienitym przykładem. Jeżeli więc zależy Ci na indywidualnym designie reflektorów, bez naruszania ustawodawczych standardów – przyzwoiciej uwierzyć takim inżynierom, aniżeli podejmować pochopne decyzje.
Czy troska o wzornictwo oświetlenia samochodowego to znacząca sprawa?
Całe oświetlenie zewnętrzne pojazdu podlega przepisom prawnym właściwym dla danego kraju, żeby zagwarantować bezpieczną jazdę. Prócz regulacji prawnych znaczącą rolę odgrywa też branding i estetyka. Na przykład tylne światła dają niezwykle dobrą okazję do zaprojektowania indywidualnego projektu lub ewentualnie rozróżnienia serii modeli w trakcie powtarzających się elementów projektu. To ma znaczenie oraz jeśli jest przyzwoicie wykonane – uwidocznia prestiż samochodu.